Zasiłki z Norwegii

Zasiki-z-Norwegii-w-Polsce

Jak wypełnic oświadczenie własne do zagranicznych zwolnień lekarskich

Zasiek-chorobowy-dla-tymczasowo-niepracujacych

Ustawa o ubezpieczeniach społecznych (rozdział 8, zasiłek chorobowy)

Ustawa o ubezpieczeniach społecznych rozdział 4 zasiłek dla bezrobotnych



24 komentarze:

  1. witam mam pytanie,czy dziecko na które pobieram macierzyński z Norwegi
    (urodziłam i mieszkam w Polsce)musi mieć pozwolenie z policji i numer personalny.Chcę złożyć o zasiłek rodzinny czy jak dziecko ma polski pesel nie ma przeciw wskazań.



















    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam! Żeby uniknąć nieporozumień. Proszę mi napisać o jaki zasiłek chodzi: foreldrepenger, barnetrygd, engangstønad, kontantstøtte, stønad til enslig mor?

      Usuń
    2. Witam

      Mam pytanie czy możliwe jest podbieranie zasiłku chorobowego i macierzyńskiego w Polsce jeśli blizsza rodzina mieszka w Polsce ? Oraz czy potrzebne jest w tej sytuacji meldunek w Norwegii czy wystarczy stała umowa? Chodzi mi o członkostwo w folketrygden bo wiem że jest to jednym z warunków otrzymywania foreldrepenger. Dziękuję serdecznie za odpowiedź.

      Usuń
  2. witam pobieram zasiłek foreldrepenger, a chce zlożyć o barnetrygd

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co do barnetrygd to dziecko nie musi mieć norweskiego numeru personalnego. Do wniosku o zasiłek należy załączyć:
      - świadectwo urodzenia (aby udokumentować, że jest Pani jego rodzicem)
      - dokumentację potwierdzającą Pani nr personalny (norweski)
      - PESEL Pani, męża oraz dziecka
      - kopię "lønns- og trekkoppgave" za poprzedni rok i tegoroczne lønnslipper
      - kopię umowy o pracę

      Usuń
  3. Witam,czy pobierając zasiłek foreldrepenger to jednoczesnie otrzymam feriepenger z nav,czy ktorys z tych zasiłków zostanie wstrzymany.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli w 2015 roku pobierała Pani foreldrepenger otrzyma Pani feriepenger do 31 maja 2016.
      Prawo do feriepenger przysługuje pracownikom, marynarzom, rybakom i poborowym.
      Prawo do feriepenger nie przysługuje bezrobotnym, pracującym na własny rachunek, frilanserom, ubezpieczonym, którzy pobierali zasiłek chorobowy zgodnie z paragrafem 8-47 Ustawy o ubezpieczeniach społecznych (tymczasowo pozostającym bez pracy).

      Usuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  5. Witam serdecznie miłą Panią:)
    Wczoraj złożyłam wnioski o zasiłek opiekuńczy i rodzinny. Jutro mąż uda się do lekarza w Polsce w celu rozpoczęcia leczenia barku. Chciałam zapytać czy gdy uda on się na zwolnienie, to będziemy mogli wciąż pobierać zasiłki na dziecko? Pozdrawiam, Sylwia

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam
    Jestem po wypadku samochodowym w Norwegii,wracałem z pracy i kobieta wjechała we mnie na pasach,byłem przez rok na chorobowym,ale do tej pory mam problemy ze zdrowiem.Po roku przyznano mi arbeidavklaringpenger,ale zdrowia mi to nie poprawiło...czy jak pójde znowu do lekarza to dostanę chorobowe 100% i czy mogę ewentualnie starać się o rentę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry! Na zasiłku AAP lekarz nie wystawia zwolnienia lekarskiego, gdyż jest niepotrzebne. Wszelkie informacje medyczne zawiera się na oświadczeniu lekarskim. Lekarz może zadecydować czy nadaje się Pan do innej, lżejszej pracy lub nie. Jeżeli przebył Pan już całe potrzebne leczenie i nie ma nadziei na powrót do zdrowia to wtedy można starać się o rentę.
      Nalezy spelnic 5 warunkow aby moc otrzymac rente w Norwegii:
      1. Musi sie byc czlonkiem ubezpiecznia spolecznego (mieszkac w Norwegii) przez 3 ostatnie lata przed momentem nastapienia niepelnosprawnosci (w niektorych przypadkach istnieje mozliwosc przyznania wyjatku od tej reguly).
      2. Nalezy byc osoba w przedziale wiekowym 18-67 lat.
      3. Musi sie przejsc przez potrzebne i celowe leczenie a takze indywidualne i celowe srodki zaradcze prowadzace do powrotu do pracy.
      4. Choroba musi miec charakter trwaly i byc glowna przyczyna obnizenia zdolnosci zarobkowych/zdolnosci do pracy.
      5. Zdolnosci zarobkowe/zdolnosci do pracy musza byc trwale obnizone o co najmniej 50 %.
      Pozdrawiam.

      Usuń
  7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  8. Witam!
    Od lipca 2011 do marca 2016 pracowałem i mieszkałem w Norwegii. W marcu 2016 zachorowałem. Choroba okazała się poważna i byłem na zasiłku chorobowym przez rok. Po tym roku przyznano mi zasiłek AAP.
    Przez ten cały okres leczę się w Polsce. Niestety nie mogę dalej być zameldowany w Norwegii, gdyż mój znajomy, z którym tam wynajmowałem mieszkanie musiał się przeprowadzić a nie mogłem sam utrzymywać mieszkania. Tym samym straciłem adres zameldowania w Norwegii. Chciałem się dowiedzieć czy do pobierania zasiłku AAP potrzebny jest meldunek w Norwegii i czy wystarczy mi polski adres?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli ma Pan zatwierdzony przez NAV eksport zasiłku to ma Pan pełne prawo przebywać w Polsce i polski adres w zupełności wystarczy. Pozdrawiam!

      Usuń
  9. Witam,mam nastepujace pytanie.
    Po roku na chorobowym taka sytuacja:
    * nie przyznano mi AAP gdyz Nav uzawa ze jest zdolnisc do pracy
    *Pracodawca zolnil
    *Lekarz rodzinny potwierdza 100 % niezdolnisci pracy ..

    Jest napisane 1 odwalanie i 2 odwoalnie, mijaja 2 lata i przychodzi ostateczna odpowiedz z Trygderetten gdzie sie uwaza ze dalej jest zdolnosc do pracy. przy czym lekarz rodzinny uwaza dalej ze zdolnosci nie ma...

    Od 2 lat nie mam zadnych swiadczen. Co dalej? Dagpenger ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przede wszystkim bardzo mi przykro z powodu zaistaniałej sytuacji. Niestety decyzja sądu jest ostateczna i NAV nie zmieni zdania. Polscy lekarze z reguły oceniają zdolność do pracy pod kątem wykonywanego zawodu. W Norwegii pod kątem wszystkich zawodów. Tutaj nie jest niczym dziwnym, że stolarz pracuje jako przedszkolanka, ogrodnik jako urzędnik a osoba niewidoma jako fizjoterapeuta. Naprawdę. Dlatego też NAV i sąd uważa, że może Pan pracować (lżejsza praca).
      Dagpenger to zasiłek dla zdrowych osób, zdolnych do wykonywania pracy. Jeżeli lekarz wystawia dalej zwolnienie lekarskie, to nie może Pan wnioskować o zasiłek dla bezrobotnych. Tylko AAP i renta, ale to trzeba spełniać warunki otrzymywania tych zasiłków. NAV oczekuje, iż znajdzie Pan lżejszą pracę na miarę swoich możliwości zdrowotnych.

      Usuń

  10. Potrzebowałbym waszej pomocy ,w sprawie permiteringu.Złożyłem wniosek o permitering
    i dostałem odpowiedz, że muszę wypełnić do 21.01.18 -Aktivitetplan.I tu poległem ,ponieważ nie wiem co to jest i jak to zrobić???I czy to normalne działanie, lub jakiś nowy przepis dotyczący uzyskania świadczenia.(PERMITERING)Czy poprostu zwodzenie ze strony NAV.
    Proszę o pomoc jeśli jest to możliwe jak najszybciej.

    OdpowiedzUsuń
  11. Witam ,potrzebuje pomocy czy mam szanse na uføretrygd w Norwegii jesli z powodu wypadku i zlamania kregoslupa w Polsce mam rente inwalidzka w Polsce? Tu w Norwegii mieszkam 10 lat a pracuje od 3lat ale tylko dwa razy w tyg po 2,5godz co daje 5godz tygodniowo,zeby otrzymac uføretrygd w Norwegii trzeba miec dochod 1/2G ,czy Nav wezmie pod uwage dochod z Polski i dochod z Norwegii co da razem wymagana roczna kwote co da szanse na uzyskanie renty inwalidzkiej tutaj w Norwegii.Prosze o pomoc

    OdpowiedzUsuń
  12. droga Korsarko wciaz nie mam odpowiedzi od Ciebie z 20.02.18
    pozdrawiam i prosze o wyasnienie

    OdpowiedzUsuń
  13. Ooo, dobrze wiedzieć, dzięki :) Moja siostra planuje wyjazd na stałe do Norwegii, więc z pewnością Twój blog bardzo przypadnie jej do gustu. Ja póki co raczej zostanę w Polsce. Co więcej, chciałabym kupić swoje pierwsze mieszkanie, prawdopodobnie od Lokum Deweloper. Nie mogę doczekać się tej swobody i dekorowania wszystkiego dokładnie tak, jak chcę :)

    OdpowiedzUsuń
  14. hej Korsarko jestes tu jeszcze

    OdpowiedzUsuń
  15. Witam 

    Mam pytanie czy możliwe jest podbieranie zasiłku chorobowego i macierzyńskiego w Polsce jeśli blizsza rodzina mieszka w Polsce ? Oraz czy potrzebne jest w tej sytuacji meldunek w Norwegii czy wystarczy stała umowa? Chodzi mi o członkostwo w folketrygden bo wiem że jest to jednym z warunków otrzymywania foreldrepenger. Dziękuję serdecznie za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń