środa, 19 kwietnia 2017

Egenmelding


Ostatnio spotkalam sie z duza iloscia pytan na temat wlasnego zwolnienia z powodu choroby – Egenmelding. Czy mozna go wziac zaraz po zwolnieniu chorobowym? Ile trzeba przepracowac, zeby miec do niego prawo? Co jesli bylem chory w piatek i w poniedzialek ale zdrowy na weekendzie miedzy tymi dniami?

Dlatego przygotowalam, krotka informacje na ten temat. Mam nadzieje, ze rozjasni to chociaz czesc Waszych watpliwosci.

 

ˇ        Aby nabyc prawo do egenmelding z powodu wlasnej choroby, musisz przepracowac co najmniej 2 miesiace u danego pracodawcy. Przy chorobie dziecka – 4 tygodnie. Jezeli nie pracowales wiecej niz 14 dni (np. z powodu urlopu bezplatnego, permisjon uten lønn) to tracisz prawo do wykorzystania egenemelding i musisz je sobie na nowo wypracowac.

ˇ        Egenmelding mozna wykorzystac tylko na poczatku okresu niezdolnosci do pracy. Oznacza to, ze nie mozna go wziac na drugi dzien po skonczonym zwolnieniu lekarskim. Nie mozna go tez laczyc z graderte sykemeldinger.

Przyklad 1: Jestes na zwolnieniu z powodu bolu plecow. Zwolnienie konczy sie we wtorek i planujesz normalnie wrocic nastepnego dnia do pracy. Jednak we srode rano budzisz sie z bolem glowy, goraczka i katarem i nie jestes w stanie isc do pracy. Nie mozesz wtedy wziac egenmelding. Musisz isc do lekarza i poprosic o zwolnienie, chociaz bedzie to juz zupelnie inna diagnoza.

ˇ        Egenmelding mozna wykorzystac tylko i wylacznie w okresie pracodawcy (arbeidsgiverspeirode). Kiedy NAV wyplaca zasilek chorobowy, nie mozna juz wziac egenmelding.

ˇ        Jezeli jestes chory przed i po weekendzie, albo innym okresie wolnym od pracy, to te wolne dni wliczaja sie do okresu egenmelding.

Przyklad 2: Jestes chory w piatek, sobota i niedziela - zdrowy, i znowu chory w poniedzialek. To musisz juz za poniedzialek przyniesc zwolnienie lekarskie, bo to bedzie twoj 4 dzien egenmelding a mozesz wykorzystac tylko 3 (jezeli nie jest to IA-bedrift).

 

To kiedy i czy mozna wykorzystac egenmelding zalezy od tego jak dlugo sie bylo na zwolnieniu chorobowym:

ˇ        Przy krotszych okresach nieobecnosci z powodu choroby (np. tydzien) wystarczy wrocic na jeden dzien do pracy, by moc skorzystac z nowego egenmelding

ˇ        Przy dluzszej nieobecnosci (powyzej 16 dni a wiec okresu pracodawcy, arbeidsgiversperiode) trzeba wypracowac sobie prawo do nowego egenmelding, czyli przepracowac co najmniej 16 dni

Przyklad 3: Jestes na zwolnieniu 8 tygodni z powodu operacji biodra. Wracasz do pracy na jeden dzien i lapie cie przeziebienie. Niestety nie mozesz wykorzystac egenemelding. Musisz przepracowac co najmniej 16 dni by moc to zrobic.

 

ˇ        Jezeli twoja firma ma podpisana umowe IA mozesz siedziec na egenmelding do 8 dni (wliczajac weekendy), totalnie 24 dni w przeciagu 12 miesiecy

ˇ        Jezeli twoja firma nie jest IA-bedrift to wtedy masz prawo do 3 dni egenmelding w przeciagu 16 dni lub do 4 „3-dniowych pakietow” egenmelding w przeciagu 12 miesiecy

ˇ        Jezeli bezposrednio po okresie egenmelding, nie pojdziesz do lekarza po zwolnienie chorobowe to przepada prawo do zasilku za te dni, w ktorych wykorzystales egenmelding (przy ciaglosci choroby)

ˇ        Wykorzystane dni z puli egenmelding z powodu wlasnej choroby zawsze liczy sie w ciagu ostatnich 12 miesiecy a nie w ciagu danego roku kalendarzowego. Co do egenmelding z powodu chorego dziecka (omsorgsdager) obowiazuje dany rok kalendarzowy.

ˇ        Pracodawca ma prawo odmowic pracownikowi prawa do egenmelding na siebie i dziecko jezeli ma podstawe sadzic ze pracownik wykorzystuje „system”

ˇ        Egenmelding nie mozna wykorzystac na polowe dni roboczych


Egenmelding należy dostarczyć albo słownie albo pisemnie (lub telefonicznie, SMS-em, mailem) pierwszego dnia naszej nieobecności w pracy. 

1 komentarz:

  1. A jak jest z ilością tych "trzydniowych pakietów" gdy ktoś jest zatrudniony na 60 %? czy ilość jest taka sama, czy pomniejszona?

    OdpowiedzUsuń