piątek, 10 listopada 2017

Fra jordmor til helsesøster. Czyli od położnej do pielęgniarki środowiskowej.



W szpitalu, w którym rodziłyśmy razem z innymi dokumentami dostajemy "helsekort" czyli kartę zdrowia dziecka. Kolejny dokument po karcie ciąży, który będzie nam towarzyszył przy wszystkich wizytach kontrolnych z maluszkiem w przychodni zdrowego dziecka (helsestasjon). 
Po porodzie czeka nas ostatnia wizyta u położnej, aby zakończyć historię ciąży oraz zważyć dziecko. Od teraz opiekę nad nami i maleństwem sprawować będzie pielęgniarka środowiskowa - helsesøster. Być może tak jak ja, zostaniecie skierowani do innej, bardziej lokalnej "helsestasjon". Pilnowanie wagi dziecka to w Norwegii sprawa priorytetowa. Na początku sprawdza się ją bardzo często. Za każdym razem waga wklepywania jest do systemu, aby mieć pewność, że "vekstkurve/vektkurve" krzywa wzrostu i wagi dziecka jest prawidłowa. Późniejsze wizyty u pielęgniarki odbywają się mniej więcej raz w tygodniu, potem jeszcze rzadziej. 

Pierwsza kontrola to wizyta domowa, choć jeżeli rodzicie w okresie letnim to musicie się nastawić jednak na przyjście do przychodni. Na wizycie tej dostaniecie sporo informacji i ulotek odnośnie zdrowia dzidziusia, szczepień i pierwszych chwil jako rodzic.  
Następna wizyta odbywa się po 6 tygodniach i jest ona punktem kontrolnym zarówno dla maluszka jak i mamy (6-ukers kontroll). Z mamą rozmowę przeprowadza lekarz rodzinny w legekontor, dzidziusia natomiast bada lekarz pediatra oraz pielęgniarka środowiskowa w helsestasjon. Maluszek ma wizytę zamówioną z automatu w przychodni, mama natomiast musi sobie ją zamówić sama u swojego lekarza. Wizyta ta kończy darmową opiekę lekarska związaną z ciążą. 
Badania u pielęgniarki sprowadzają się do sprawdzenia wagi, krótkiej gadki szmatki i podania pierwszej doustnej szczepionki na rotawirusy. Pediatra bada oczka, uszka, obwód główki, sprawdza wagę, kręgosłup, skórę, leżenie na brzuszku i podnoszenie główki, także przysłuchuje się pracy płuc i serca. 

Przychodnia zdrowego dziecka (helsestasjon) to darmowa oferta dla dzieci każdej norweskiej gminy. Warto podkreślić, iż wszelkiego rodzaju pomoc lekarska i specjalistyczna dla maluchów jest darmowa. Jeżeli coś nas niepokoi, nie bójmy się zadzwonić i umówić na wizytę do manualnego terapeuty czy fizjoterapeuty. Do tego pierwszego nie potrzebujemy żadnego skierowania. Do drugiego zostaniemy skierowani przez pielęgniarkę środowiskową, jeżeli zajdzie taka potrzeba. 

Wizyta w 8 tygodniu w helsestasjon jest poświęcona wyłącznie matce i jej zdrowiu psychicznemu. Czeka nas wypełnienie ankiety i rozmowa mająca na celu wczesne wykrycie depresji poporodowej. 

Kolejne wizyty odbywają się, kiedy dziecko kończy 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 15 i 18 miesięcy. Następnie 2 i 4 lata.
Niektóre z tych wizyt poświęcone są podawaniu kolejnych szczepień oraz badaniu przez pediatrę. 

Po pewnym czasie dostaniemy także zaproszenie do barselgruppe z listą spotkań z mamami, które urodziły mniej więcej w tym samym czasie. Grupa ta ma na celu wzajemne wsparcie i wymianę doświadczeń związanych z macierzyństwem i dziećmi. Jest to także forma grupy towarzyskiej, by zachęcić mamy do wspólnych spacerów, spotkań i wypadów do kina czy na kawę (w miarę możliwości).


Szczepionki (vaksinasjoner)
rotavirus - rotawirus
difteri - błonica
tetanus (stivkrampe) - tężec
kikhoste - krztusiec, koklusz
haemophilus influenzae type B (Hib) - paleczka grypy (wywołująca głównie zakażenia układu oddechowego i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych) 
polio, poliomyelitt (IPV) - polio, choroba Heinego-Medina 
pneumokokksykdom (PKV) - pneumokoki, dwoinka zapalenia płuc 
meslinger - odra 
kusma - świnka, czyli nagminne zapalenie przyusznic 
røde hunder - różyczka 
tuberkulose (BCG) - gruźlica 
DTP - DiPerTe, szczepionka błoniczo-tężcowo-krztuścowa 
DT - DiTe, szczepionka błoniczo-tężcowa 
MMR - trójskładnikowa szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz