czwartek, 4 sierpnia 2016

Co dzieje się z zasiłkiem rehabilitacyjnym AAP, gdy chcesz wyprowadzićsię z Norwegii.

Co dzieje się z zasiłkiem rehabilitacyjnym, gdy wyprowadzasz sie za granicę?

Chcesz wyprowadzić się za granicę i wiedzieć czy możesz zachować prawo do otrzymywania zasiłku  rehabilitacyjnego?

Przepisy mówią wyraźnie, że możesz zabrać ze sobą zasiłek rehabilitacyjny arbeidsavklaringspenger tylko na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Utracisz prawo do zasiłku jeżeli  wyprowadzisz sie poza ten obszar.


Oto warunki do zachowania zasilku rehabilitacyjnego arbeidsavklaringspenger:

Jeżeli wyprowadzasz sie do innego kraju EOG, NAV musi ocenić czy możesz zabrać ze sobązasiłek  rehabilitacyjny arbeidsavklaringspenger do kraju, w ktorym chcesz sie osiedlić.

Musisz po pierwsze wypełnić oświadczenie własne, niezaleznie czy już przesłałeś go do NAV wcześniej.

Dodatkowo musisz przesłać do NAV nastepujące informacje:

Do jakiego kraju sie przeprowadzasz?
o   Ewentualnie adres, jeżeli już og masz.
Dlaczego chcesz sie wyprowadzić?
o   Przyczyny rodzinne?
o   Ekonomiczne? 
o   Medyczne? 
o   Rynek pracy? 

Jakiego rodzaju leczenie przejdziesz w kraju, do którego się chesz przeprowadzić? (Należy przedstawić dokumentacje od aktualnego lekarza).
o   Kiedy możesz zacząć leczenie?
o   Jak często będziesz poddawany leczeniu?
o   Jak długo bedzie to leczenie trwało?
o   Czy miałeś już doświadczenie z tego typu leczeniem wcześniej?
Jakiego rodzaju środki zaradcze prowadzące do powrotu do pracy są aktualne dla Ciebie w kraju, do którego zamierzasz sie wyprowadzić?
o   Kursy? 
o   Wykształcenie/Szkoła?
o   Praktyki/staż/trening w miejscu pracy?
o   Praca w niepełnym wymiarze czasu?

Czy wyprowadzając się przerywasz leczenie i/lub aktywność prowadzącą do powrotu do pracy tu w Norwegii?
o   Jeżeli tak, to jakiego rodzaju leczenie/aktywność przerywasz?
Czy nadal jesteś w stosunku pracy?
o   Jeżeli tak, jak nazywa sie pracodawca?
o   Czy zakończysz ten stosunek pracy?
Jakie sa możliwości na podjecie pracy w kraju, do którego zamierzasz sie przeprowadzić?

Czy mówisz/piszesz w jezyku tego kraju, do którego chcesz sie przeprowadzić?

Jesteś zobowiązany do informowania NAV o wszystkim co może mieć znaczenie dla Twojej sprawy (zgodnie z §21-3 Ustawy o ubezpieczeniu spolecznym folketrygdloven). 
Kiedy NAV otrzyma wszystkie wymagane informacje wtedy będzie mógł podjąć decyzje w sprawie. Do tego czasu należy nadal przebywać na terenie Norwegii i kontynuować umówione aktywności do czasu, kiedy otrzyma się od NAV odpowiedź. 


*Piszac NAV mam na myśli dawny NAV Internasjonalt obecnie Oppfølgingsseksjon Utland NAV Nordre Aker

4 komentarze:

  1. Dzień dobry, a ja mam pytanie odnośnie zasiłku ciążowego. Pracuję w Norwegii od ponad 3 lat z przerwami (ciągle w tym samym miejscu), obecnie pobieram pensję od 6-ciu miesięcy (w ciąży jestem ponad miesiąc), i chciałabym się dowiedzieć czy w takim przypadku przysługuje mi ten zasiłek? Jeśli tak czy jest możliwość aby pobierać go w Polsce? Planuję wyjechać z Norwegii już na stałe na początku października stąd moje pytanie. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Nie mam kompletnie do kogo zwrócić się w tej kwestii, a widzę, że Pani się świetnie w tym wszystkim orientuje :) Przy okazji chciałam wspomnieć, że bardzo spodobał mi się ostatni wpis i mam podobne odczucia. Pozdrawiam serdecznie, Marlena

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam Cię serdecznie. Z racji tego, iż zasiłek ciążowy to svangerskapspenger, mam niemałe wątpliwości czy dokładnie o ten zasiłek Ci chodzi. W Norwegii występują 3 zasiłki związane z oczekiwaniem na dziecko - foreldrepenger, engangsstønad ved fødsel og adopsjon oraz svangerskapspenger. Proszę sprecyzować, o który zasiłek chodzi to wtedy chętnie pomogę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Tak, miałam na myśli właśnie svangerskapspenger :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. https://www.nav.no/no/Person/Familie/Venter+du+barn/svangerskapspenger
      Tutaj moze Pani poczytac o tym swiadczeniu po norwesku i angielsku.
      W skrocie prawo do zasilku moze przyslugiwac ciezarnej, ktorej praca niesie jakiekolwiek ryzoko dla plodu. Pracodawca jest zobowiazany prawem pracy, aby takiej kobiecie pomoc i dopasowac stanowisko pracy ale w przypadku, gdy nie jest to mozliwe mozna starac sie o zasilek ciazowy. Jest on przyznawany na podobnych warunkach co chorobowe czyli rowniez wymagany jest 4 tygodniowy okres pracy przed zlozeniem wniosku. Roznica jest taka, ze zasilek wyplacany jest przez NAV od pierwszego dnia a nie jak w przypadku chorobowego od dnia 16. Trzeba rowniez wypracowac co najmniej polowe kwoty bazowej przez ostatni rok. Zasilek ciazowy mozna otrzymywac do 3 tygodni przed wyznaczonym terminem porodu. Kazda ciezarna kobieta, ktora sklada wniosek o zasilek chorobowy jest oceniana przez NAV pod katem, ktory zasilek jest dla niej odpowiedni. Jezeli kobieta jest na zwolnieniu z powodu wlasnej choroby to wtedy zasilek chorobowy jest tym wlasciwym. Jezeli jednak kobieta jest na zwolnieniu z powodu szkodliwego dzialania srodowiska pracy to wtedy NAV zaproponuje ten drugi zasilek, svangerskapspenger.

      Umowa EØS pozwala na pobyt za granica podczas pobierania zasilku. Prosze skontaktowac sie z odpowiednia jednostka NAV Internasjonalt, aby zapytac dokladniej o te kwestie.

      Usuń